Autorem artykułu jest Iza Salamon
Dla większości z nas włosy są ważnym atrybutem, który stanowi o atrakcyjności danej osoby. I mężczyzny i kobiety. Niewątpliwie z powodu wzmożonej j straty owłosienia głowy czujemy się nieswojo, trochę sfrustrowani, bezradni i zestresowani. Chcemy w jak najszybszy sposób zniwelować ten krępujący problem.
Aby przywrócić dotychczasową ilość włosów możemy stosować kosmetyki i inne preparaty na porost włosów, ale czasem mamy mizerny efekt. Dlatego dla tych, którzy mają już dość ponownych prób z kolejnym kosmetykiem, można zaproponować zabieg operacyjny. Transplantacja włosów to współcześnie skuteczny oraz efektywny zabieg, dający nam gwarancje odzyskania dotychczasowego owłosienia na głowie. Co trzeba wiedzieć o transplantacji włosów? – takie pytanie wielu sobie zadaje nieustannie. Postaramy się niektórym rozwiać wątpliwości na ten temat.
Dlaczego włosy nam wypadają?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione powyżej pytanie. Niewątpliwie każda osoba może łysieć z całkiem innych powodów. Jedną z wymienianych przyczyn wzmożonej straty włosów są upływające lata. Ponadto liczni badacze są zdania, że wypadanie włosów uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi. Ale utrata włosów będzie też powodowana nieodpowiednio skomponowaną dietą, zaburzeniami hormonalnymi, jak również nadmiernym stresem. Niektórym osobom włosy wypadają „dzięki” stosowaniu zbyt silnych kosmetyków do pielęgnacji, albo też na skutek przebytych chorób oraz urazów.
O transplantacji włosów parę słów
Niewątpliwie transplantacja włosów jest istotnie skutecznym zabiegiem, polegającym na uzupełnianiu „wyłysiałych” partii skóry głowy zdrowymi włosami. W tym zabiegu wykorzystywane są niewielkich rozmiarów - przeszczepy włosów osoby poddającej się zabiegowi oraz nowe mikroszczepy. Transplantacja jest przede wszystkim stosowana przy klasycznym łysieniu.
Zanim Transplantacja włosów będzie przeprowadzona, odbywają się konsultacje ze specjalistą. W czasie konsultacji uzgadniane są wszelkie „za” i „przeciw” transplantacji. Przeszczepy włosów zabiegi, które już od blisko trzydziestu lat wykonywane są z powodzeniem. Transplantacja okazuje się być czasem jedynym ratunkiem na odzyskanie bujnego owłosienia.
W jaki sposób odbywa się transplantacja włosów?
Na samym początku warto powiedzieć, że zabieg transplantacji włosów jest zabiegiem, który przeprowadza się pod miejscowym znieczuleniem. Sam zabieg trwa tylko parę godzin, ale ten czas trwania transplantacji jest uzależniony od przeczepianej powierzchni.
Transplantacja włosów jest zabiegiem rozpoczynającym się od pobrania partii owłosionej skóry z tylnej części głowy. Czyli z miejsca gdzie znajdują się zdrowe włosy. Rozmiar obszaru przeszczepowego, który osadzany jest w wyłysiałym obrębie może mieć różną powierzchnię. Jednakże zazwyczaj jest to powierzchnia wynosząca 1,5 na 10 centymetry.
Zawsze przed zabiegiem wyznaczone do pobrania włosy są dosyć krótko ścinane. Powinny posiadać około 2mm, (ale pozostałe włosy niekoniecznie są obcinane). Po wyznaczeniu odpowiedniej powierzchni przeszczepu wykonywane jest zszycie brzegów powierzchni, z której było dokonane obranie.
Następnym krokiem w transplantacji włosów jest bardzo dokładne podzielenie za pomocą skalpela wybranego odcinka skóry głowy na mniejsze pasma. Te pojedyncze partie pobraniowego materiału zwykle posiadają 1-3 cebulek (są to tak zwane mikroszczepy), albo mają 3-6 cebulek włosowych (są to miniszczepy).
Tradycyjnie wykonywane zabiegi przeszczepu włosów, wykorzystują przeszczepy zawierające i zdrowe włosy, i cebulki wkładane; są one umiejscawiane we właściwe miejsce za pomocą mikropincety.
Przeszczepione obszary z włosami wzrastają w sposób całkowicie naturalny w nowym miejscu. Można je zatem w późniejszym czasie obcinać, jak też farbować tak ja zwykłe włosy.
Końcowe efekty przeprowadzonego przeszczepu włosów można będzie oceniać dopiero około pięciu - sześciu miesięcy.
Transplantacja włosów – skutecznym laserem
Laser może być współcześnie stosowany również do wykonywania transplantacji włosów. Zaletą przeszczepu włosów taką metodą jest to, że laserowe urządzenie (sterowane komputerem) umożliwia tworzenie precyzyjniejszych na dokładnie określonej głębokości, a także o precyzyjniejszej średnicy i pod ściśle oznaczonym kątem. Dlatego nowo wyrastające owłosienie będzie istotnie naturalnie wyglądało. Urządzenie laserowe ma takie cechy, które umożliwiają kontrolowanie ustawień objętości otworu. Ale to nie wszystko – lasera wykonuje wszystkie czynności w znaczne krótszym czasie – w porównaniu do transplantacji włosów tradycyjnym sposobem. Zwykle transplantacja za pomocą lasera wykonywana jest w czasie o 2/3 krótszym.
Na zakończenie trzeba dodać, że po zabiegu umieszcza się na skórze głowy wyjałowiony opatrunek, który pełni rolę ochronną. Ponadto zapobiega on powstawaniu kolejnych obrzęków. W miejscach przeszczepionej skóry robią się strupki, które odpadają po upływie dwóch tygodni. Zatem osoba poddająca się transplantacji wymaga rekonwalescencji i czasu na „dojście do siebie”.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz